A hosszú hajnak több figyelem kell, de meg is érdemli. Mire vállig érő lesz, már három évet megélt, ami azt jelenti, hogy háromszáz hajmosási és szárítási folyamaton van túl, és közben egyre csak növekedett.
Ez minden hosszú hajra igaz. A fejbőrtől a hajvégekig tehát sokkal nagyobb mértékben van kitéve a károsodásnak. Bárki, aki hosszú hajat növeszt, retteg a “töredezett végektől”. Sajnos azonban, ha egy hajszál vége széthasad két vagy több részre, egyetlen gyógymód létezik rá: le kell vágni. Csak azzal tudjuk ezt elkerülni, ha hajvégápolókat használunk, és rendszeresen ellenőrizzük hajunk egészségi állapotát. Ez időt és lehetőséget ad arra, hogy a megfelelő hajápoló termékeket használjuk.
A hosszú és a rövid haj más-más törődést igényel, ami még egy kihívás elé állít bennünket. Semmi nem nyomhatja le a hajat a fejbőr közelében, a hajvégekre viszont megfelelő kondicionálás szükséges. Ennek megoldása nehéz feladat, valóban. De a megfelelő termékekkel jó eredmény érhető el.
- Csak mosással nem teszünk eleget a hosszú hajért. Minden samponozás után balzsamozni kell, és legalább egyszer speciális pakolás is kell rá.
- Fésülje meg a haját mosás előtt. A samponozás így kevesebb gubancot és becsomózódást okoz.
- Soha ne fogja össze haját copfba vizesen! A kiengedett haj gyorsabban szárad. Ráadásul a nedves haj érzékenyebb, könnyebben sérül. Még egy sima hajgumi is kárt okozhat benne.
- Soha ne dörzsölje a haját, amikor törli. Ehelyett a fejtetőtől kezdve nyomogassa a törülközőt lassan a hajvégek felé. Ezzel a vizet felszívja, de nem sérül a fejbőr legfelső rétege.
- A fémcsatok és a textil bevonás nélkül készült hajgumik használata tilos! Idővel ugyanis pusztítják a hajas fejbőr legfelső rétegét, és törékeny hajhoz, hajtöredezéshez vezethetnek.
- Otthon viselje leengedve a haját. Kerülje el a lófarok, a hajfonat vagy bármilyen szoros copfba tett hajviselet gyakori alkalmazását. Ha nem szereti, hogy haja az arcába lóg, használjon puha hajpántokat (kerülje a műanyagból vagy műszálból készült darabokat).
- Engedje, hogy haja szárító nélkül, a levegőn száradjon, amilyen gyakran csak teheti.
- Ha csak lehet, a hajszárítón a hideg beállítást válassza, ha mégis forró levegővel kell szárítania, akkor legalább 15-20 centiméterre tartsa a szárítót a hajtövektől.
- Természetes sörtéjű kefével érheti el a legszebb fényt. Minél több természetes sörtéje van egy kefének, annál szebb fényt érhetünk el vele hajunkon.